Neparasti veidi, kā iedvesmot darba komandu

Pastāsti par mums saviem draugiem

Motivācija un iedvesma iet roku rokā ar panākumiem darba procesā. Iedvesmot ne vienmēr ir tik viegli, ja kolektīvā ir tik dažādas un daudzpusīgas personības. Darbinieki ir saistīti ar dažādām dzīves jomām – tad mainās personība, darba stils un stiprās puses, ietekmējot arī iedvesmošanas paņēmiemus. Jauni iedvesmošanas veidi ne tikai piesaistīs uzmanību, bet arī veicinās darbinieku sevis pilnveidošanu un jaunā atklāšanu.

Kā padarīt interesantāku un raibāku ikdienas dzīvi darbā, kad darba ritms iegājis rutīnā un zūd arī produktiviāte?

Kā iedvesma darbojas?

“Pirmkārt, iedvesma tiek radīta spontāni, bez nodoma. .. Visbeidzot, iedvesma ir saistīta ar pieejas motivāciju, kurā indivīds tcenšas nodot, izteikt vai aktualizēt jaunu ideju vai vīziju,” uzskata psiholoģijas profesori Tods Trašs (Todd Thrash) un Andrejs Elliots (Andrew J. Elliot).

Saskaņā ar neirozinātniskiem pētījumiem labākais veids, kā ļaut iedvesmai parādīties, ir atvienot savu loģiku un apzinātu domāšanu. Ne bez iemesla izmantota frāze “ļaujies iedvesmai”! Tas nozīmē, ka iedvesma vienmēr pastāv un jebkuram ir pieejama, bet ne vienmēr to ir iespējams atklāt ar prātu.

Neierastās situācijās un veidos ir vieglāk pārbaudīt, kas strādā un kas ne konkrētajos apstākļos.

Kāpēc ir svarīgi iedvesmot?

Iedvesma “pamodina” jaunas iespējas, ļaujot pārkāpt pāri ierastajai ikdienas pieredzei un ierobežojumiem
Iedvesma pārveido veidu, kā tiek uztvertas apkārtējās iespējas
Iedvesma sniedz spilgtu skaidrības brīdi un paver citu redzējumu
Iedvesmoti cilvēki ir vairāk atvērti jaunai pieredzei
Iedvesmotiem cilvēkiem ir lielāka vēlme apgūt, mācīties un censties
Iedvesmoti cilvēki nebaidās riskēt un izmēģināt ko jaunu un nebijušu

Interesanti iedvesmošanas veidi

Elastīga plānošana

Iespēja darbiniekiem pārvaldīt un pielāgot savu darba grafiku rada motivāciju vairāk ieguldīt savas spējas un darbu. Elastīgs grafiks var iekļaut kādu dienu strādāt no mājām. Piemēram, ja ir uzdevums pārbaudīt un rakstīt e-pastus vai atbildēt uz zvaniem, darbinieki to var izdarīt mājās un būt elastīgi.

Forbes pētījumā “46% respondentu teica, ka elastība ir vissvarīgākais faktors, meklējot darbu. Un darba devēji pievērš uzmanību: 86% uzņēmumu piedāvā kaut kāda veida elastīgu grafiku.”

Bezmaksas ēdiens

Vieglas uzkodas vai svaiga kafija no rīta? Ir dažādi varianti, kā piedāvāt ēdienu saviem darbiniekiem. Piemēram, izdevīgs pusdienu piedāvājums vai bezmaksas augļi uz galda viegli var uzlabot darba kvalitāti, jo apmierināti un laimīgi darbinieki strādās produktīvāk.

Seamless aptauja atklāja, ka “57% darbinieku uzskata, ka uz pārtiku balstītas privilēģijas liek sajusties vairāk novērtētiem.” Kad darba devējs pievērš uzmanību darbinieku fiziskajām vajadzībām, rodas iespaids, ka viņi rūpējas arī par katru kā par personu, ne tikai par to, ko darbinieks var darīt uzņēmuma labā.

Pilnvaru deleģēšana uz dienu

Kāpēc tas varētu būt noderīgi? Darbinieki alkst izaicinājumu un paaugstinājuma, ja viņiem tiek dota lielāka atbildība.

Saskaņā ar Gallup pētījumu “2 no 3 darbiniekiem piekrita, ka viņi jūtas vairāk iesaistīti, kad viņu vadītājs uztic viņiem noteikt darba prioritātes un mērķus.” Vairāk iesaistītie darbinieki mēdz būt motivētāki un produktīvāki.
Piešķirot darbiniekiem iespēju kontrolēt profesionālo karjeru, var viņus motivēt sasniegt augstāku līmeni.

Spēļošanas elementi

Zinātniskie pētījumi liecina, ka cilvēku smadzenes ir veidotas, lai stingri reaģētu uz noteikta veida atlīdzībām un atzinību. Ikdienas pienākumi var būt interesantāki, ja iesaista spēļošanas elementus – uzdevumus, kas izglīto, uzlabo prasmes un iesaisti darba procesā. Izmēģiniet mikroapmācību un spēļošanu, lai uzturētu darbiniekus motivētus un laimīgus!

Kolektīva saliedēšanas diena

Ieviesiet jaunu tradīciju darba vietā, organizējot “Komandas saliedēšanas dienu” un iesaistot visus darbiniekus. Tas var būt izklaidējošs brauciens, sporta aktivitātes ārpus telpām vai aktivitātes, kas padara komandu stiprāku un draudzīgāku.

Ikrīta “iesildīšanās”

No rītiem izveidojiet jaunu ieradumu, kur 10–15 minūtes pārrunājiet aktualitātes darbā, lai viens otru informētu par jaunumiem, risinātu jaunus izaicinājumus un izvirzītu nedēļas mērķus. Šie stand-up modeļi var aizstāt garas sanāksmes katru dienu pēcpusdienā.

Iedvesmojoši video vai ‘TED talks’

Katra nedēļa sākas ar nelielu sapulci, kurā darbiniekiem tiek rādīts iedvesmojošs video par produktivitāti, komunikāciju, paradumiem utt. Vēl viena iespēja ir izveidot pēcpusdienas vai pusdienu pārtraukuma sanāksmi, kurā kopīgot video un motivēt darba komandu atlikušajā dienas daļā.

Apbalvošanas sistēma

Ja komandai ir skaidri mērķi un vēlme tos sasniegt, tad arī darbinieki strādās, lai to padarītu reālu. Kad ikmēneša mērķi ir sasniegti, apbalvojiet darbiniekus un piedāvājiet jautrus saviesīgus pasākumus, piemēram, komandas vakariņas, dienas braucienu vai sporta spēles, kas viņiem dod iespēju sajusties gandarītiem.

Unikāla darba vide

Pētījumi ir parādījuši, ka “pareizi un kvalitatīvi iekārtots birojs var palielināt produktivitāti līdz pat 20%.” Dabiskais apgaismojums, ergonomiski krēsli, augi, temperatūra un krāsa var būtiski ietekmēt darbinieku laimi un efektivitāti. Lai uzlabotu darba apstākļus, var veikt aptauju un pajautāt saviem darbiniekiem, ko viņi vēlētos mainīt.

“Lai cik izcils būtu jūsu prāts vai stratēģija, ja jūs spēlējat individuāli, jūs vienmēr zaudēsiet komandai.” – Reids Hofmans (Reid Hoffman), LinkedIn līdzdibinātājs.

Ir daudzi veidi, kā iedvesmot un palielināt produktivitāti, taču ne vienmēr lielāks atalgojums, garas brīvdienas vai vienota stratēģija visiem komandas locekļiem darbojas vienlīdz labi. Izmēģiniet šos paņēmienus un interesantos veidus, kā iedvesmot darbiniekus!

Vairāk par darbinieku iedvesmošanu un motivēšanu uzzini.